You are currently viewing Jak prawidłowo przechowywać opakowania eksportowe, aby zapewnić ich długotrwałe użytkowanie?

Jak prawidłowo przechowywać opakowania eksportowe, aby zapewnić ich długotrwałe użytkowanie?

Przygotowanie towarów do wysyłki wymaga ich właściwego zabezpieczenia przed możliwymi uszkodzeniami oraz wpływem czynników zewnętrznych. W przypadku ładunków tradycyjnych zwykle w tym celu stosuje się standardowe rozwiązania w postaci palet, na których umieszcza się opakowania zbiorcze lub jednostkowe, a także skrzyniopalet dla towarów, które nie nadają się do klasycznej paletyzacji. W sytuacji, gdy ekspediowany do odbiorcy wyrób ma nietypowe kształty, bardzo duże rozmiary czy pokaźną masę, niezbędne okażą się odpowiednie opakowania eksportowe. W takiej sytuacji w grę wchodzą m.in. specjalnie przygotowane skrzynie czy kontenery używane w przypadku transportu lotniczego oraz ich większe odmiany przeznaczone do przewozów morskich. Przekonajmy się, jakie dodatkowe materiały są stosowane do pakowania.

W jaki sposób ładunki są chronione przez opakowania transportowe?

Rodzaj zabezpieczenia stosowany przy wysyłkach eksportowych jest uzależniony od typu czynników, jakie mogą oddziaływać na przesyłkę w czasie transportu. Jeżeli chodzi o podwyższone ryzyko korozji elementów metalowych podczas transportu morskiego oraz w przypadku ładunków narażonych na kontakt z wodą i wilgocią na powierzchnię są nakładane tzw. środki ochrony czasowej w postaci olejów lub smarów, które tworzą nieprzenikalną barierę oraz wypierają wodę. Uzupełnieniem jest zwykle korzystanie ze specjalnych folii, które chronią powłokę przed starciem. W przypadku niebezpieczeństwa oddziaływania czynników mechanicznych najczęściej używane są różnego rodzaju skrzynie lub osłony wykonywane z drewna. Są one zakładane na poszczególne komponenty lub służą do umieszczenia ładunku wewnątrz. Przy większych gabarytach możliwe jest użycie kilku rozmaitych zabezpieczeń. Jeżeli chodzi o zarysowania czy obtarcia doskonale sprawdzają się folie i maty z tworzywa sztucznego. Do unieruchamiania ładunku przydatne są pasy transportowe lub łańcuchy.

Co jest ważne przy opakowaniach transportowych?

Przygotowanie opakowań transportowych obejmuje także właściwe oznaczenie ładunku, by określić sposób, w jaki może on być traktowany przy załadunku i rozładunku, a także ostrzec o jego wrażliwości na niektóre czynniki zewnętrzne.